Why Grade A Maple Syrup Is So Expensive | So Expensive Food | Insider Business

Once pierced, century-old maple trees drip sap referred to as liquid gold. It will take roughly 50 gallons of these drops to make one 1 gallon of 100% pure Grade A maple syrup. Farms in the Hudson Valley, New York State, can sell that gallon for over $200, almost 29 times more than popular imitation syrup. Despite the price, Grade A maple syrup is incredibly sought-after. So much so that C$18 million worth of it was stolen in one of the largest heists in Canadian history.

But why is Grade A maple syrup worth so much? And why is it so expensive?

MORE SO EXPENSIVE FOOD VIDEOS:
Why Stockfish Is So Expensive | So Expensive Food | Insider Business
https://www.youtube.com/watch?v=1CHt6Yo6sVE
Why Stockfish Is So Expensive | So Expensive Food | Insider Business
https://www.youtube.com/watch?v=4bFJZZNp4Bg
So Expensive Food Season 2 Marathon | So Expensive Food | Insider Business
https://www.youtube.com/watch?v=AkOkPs555kQ

——————————————————

#maplesyrup #food #insiderbusiness

Business Insider tells you all you need to know about business, finance, tech, retail, and more.

Visit our homepage for the top stories of the day: https://www.businessinsider.com
Insider Business on Facebook: https://www.facebook.com/businessinsider
Insider Business on Instagram: https://www.instagram.com/insiderbusiness
Insider Business on Twitter: https://www.twitter.com/businessinsider
Insider Business on Snapchat: https://www.snapchat.com/discover/Business_Insider/5319643143
Insider Business on TikTok: https://www.tiktok.com/@businessinsider

Why Grade A Maple Syrup Is So Expensive | So Expensive Food | Insider Business

Related posts

Leave a Comment